چگونه یک بازی خوب طراحی کنیم

چگونه یک بازی خوب طراحی کنیم

 

ما در اینجا برای  کلمه «کودکان» به گروه سنی روشنی از افراد نمی‌گوید، بلکه به مدل ذهنی مشترک افراد در هر سنی اشاره می‌کنیم..

 

.

ادعاهای زیادی مطرح شده است که کودکان 300 بار در روز می خندند در حالی که بزرگسالان 17 بار در روز می خندند. اعداد ممکن است در مطالعات مختلف متفاوت باشد، اما همه آنها با این واقعیت موافق هستند که کودکان بسیار بیشتر از بزرگسالان می خندند.کودکان حتی به سوالات ذهنی خود نیز میخندند .مثلا: چرا اون شبیه اینه؟

 شاید دلیل این امر ممکن است مشاهده این مسئله  باشد که کودکان در یافتن ویژگی های برجسته از نیمه پر لیوان هستند و به دنبال جنبه مثبت هر چیز می گردنند . آنها اغلب اشیا را از نسخه خنده دار خود می بینند..

 

کودکان همه چیز را به معنای واقعی کلمه می گیرند(  متوجه مفهوم و منظور همه اتفاقات و حرفهای اطراف خود میشوند ).اما  از به کار بردن کلمات با معانی متعدد خودداری کنید

اگر برای کودکان از لحن های دستوری و طئنه آمیز استفاده کنید کاری جز گیج کردن کودک خود نکرده اید .زیرا کودکان همه چیز را از جنبهد های مثبت نگاه میکنند و لحن دستوری و طعنه آمیز ما برای آنها خوشایند نخواهد بود و قطعا به دنبال تغییر حرف و روند صحبت می گردنند یادمان باشد کودکان در تغییر جو حاکم بیشتر از چیزی که تصور کنید مهارت دارند.

مثلا:

معلم: درهر شرایطی آماده جنگ باشید

 

 

دانش آموز: آیا باید زره بپوشم؟

 

 

سعی نکنید هر بار آموزش دهید.

اگرچه آموزش بخش عمده ای از زندگی کودک است، آموزش مداوم می تواند این روند را برای کودکان یکنواخت و سنگین کند. بسیاری از اپلیکیشن های آموزشی این اشتباه را انجام می دهند. کمی سرگرمی نیز می تواند به این هدف کند

 

کودکان ممکن است منطق متفاوتی نسبت به بزرگسالان برای ارتباط رویدادها داشته باشند

مثلا:

دانیال دانش آموز کلاس شماره 1 است. روی جلد کتاب هایش عدد “یک”نوشته شده است . او کتابی از کلاس شماره هفت  پیدا کرد که در آن شماره نشان داده شده در صفحه جلد «هفت» بود. اولین سوال او این بود که آیا این کتاب برای هفت دانش آموز است؟

تفسیر دانیال از این ماجرا این بود که چون بر روی جلد کتاب او عدد1 نوشته شده و او تنها خواننده کتابش است بنابراین جلد کتابی که روی آن عدد 7 نوشت شده باید هفت خواننده داشته باشد.

 

 

کودکان عاشق داستان هستند. شما نمی توانید بلافاصله به آنها اطلاعات بدهید

سوالات ریاضی در کتاب های کودکان اغلب با داستان شروع می شود. زهرا به بازار رفت. او 5 سیب و 5 پرتقال خرید. چند میوه خرید؟ در واقع به آنها کمک می کند تا نقاط را به هم متصل کنند و منطقی فکر کنند. به همین دلیل است که بسیاری از برنامه‌های کودکان از یک روایت تصویری پیروی می‌کنند

 

کودکان به سرعت چیزهای اشتباه را یاد می گیرند. فرآیند اصلاح کار انها اغلب بسیار دشوار است .

معمولا یاد گرفتن چیزهای بد از یاد گرفتن رفتا های درست برای کودکان اسان تر است نا گفته نماند که از این ماجرا بزرگسالان نیز غافل مستثنی نیستدند . یا دمان باشد دشوار ترین کار فهماندن این مسئله به کودکان است کخ به جای یاد گرفتن چیزا های اسان چیز های سخت تر یاد بگیرند.

 

 

کودکان بازخورد فوری می خواهند. نمی توان از آنها انتظار صبر داشت

بسیاری از کودکان عادت دارند درخواست های خود را تا زمانی که پاسخی دریافت کنند تکرار کنند. با توجه به این موضوع،باید برنامه دقیقی طراحی کنید تا بتوانید درخواست کودک را فراهم کنید.

در برخی موارد شاید خواسته کودک به صلاح نباشد که انجام شود در آن هنگام به کودک جواب (نه) خشک و خالی ندهید زیرا بلافاصله این سوال را مطرح می کند (چرا ؟) بهتر است از قبل جواب این سوال را به صورتی آماده کنید که برای کودک منطقی و قانعه کننده باشد(این نکته را فراموش نکنید منطق کودکان با ما متفاوت است )

قبل از طراحی بازی  باید گروه سنی کودکان تعریف شود

هر گروه سنی از کودکان ویژگی های متفاوتی را نشان می دهد. شاید مشکلاتی برای همه گروهای سنی یکسان باشد اما باید در نظر داشته باشید که راه حل این مشکل با توجه به سن هر گروه کاملا متفاوت است .

 

والدین بیشتر از شما به بچه ها نگاه احساسی می کنند

یک طراح باید والدین را نیز در نظر بگیرد درست است که طراحان  به  کودکان به عنوان یک کاربر فکر می کند اما مسئله  مهم تر این است  که والدین ابرکاربر محصولات طراحان خواهند بود.

 

طراحی یک بازی با مسئولیت

من معتقدم این مهم ترین عاملی است که باید در هنگام طراحی برای کودکان در نظر گرفت. مسائل متعددی در زمینه فناوری وجود دارد که برای سلامتی کودکان بسیار مهم است، مانند زمان طولانی نمایشگر، اعتیاد، محتوای صریح و غیره. طراحی با مسئولیت، صاف کردن هر لبه تیز که می تواند به کودکان آسیب برساند را تضمین می کند

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *